неділя, 8 листопада 2020 р.

Музика і логарифми

 "Граючи на клавішах сучасного роялю, музикант, чесно кажучи, грає на логарифмах".

Розкопуючи одне з поселень кам’яного віку на території України, археологи знайшли кілька кісток мамонта, призначення яких було їм не зрозуміле. Лише уважний аналіз показав, що на цих кістках залишилися сліди ударів - це були залишки шумового оркестру, під звуки якого стародавні люди виконували магічні танці. Пізніше помітили, що більш приємні звуки можна отримати, зробивши барабан або просвердливши шматок дерева, щоб вийшла сопілка. А звучання тятиви лука? Воно навело на думку про створення струнних інструментів. 
Піфагор був не тільки великим математиком, а й хорошим музикантом. Він встановив, що приємні сполучення звуків відповідають певним співвідношенням між довжинами струн, що коливаються, або відстаням між дірочками сопілки. Саме він створив першу математичну теорію музики, і хоча музиканти не дуже люблять перевіряти „алгеброю гармонію”, вони весь час мають справу з математикою, бо сучасна гама ґрунтується на логарифмах. Будемо називати найнижчу октаву нульовою; а кількість коливань ноти do цієї октави за 1 секунду приймаємо за 1.Тоді нота do першої октави буде робити в два рази більше коливань. Позначимо всі ноти хроматичної гами номерами р , приймаючи за нульовий перший тон кожної гами. Тоді тон sol буде 7-й, la -9-й, 12-й тон буде знову do, тільки октавою вище. 






7 коментарів:

  1. Чи існують легенди пов’язані з Піфагором та музикою?

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Так, такі легенди існують. Для того, щоб дізнатися про них більше, перейдіть, будь ласка, на ось цей сайт https://proevu.ru/navchannja-muzici/ce-cikavo/4268-trohi-pro-te-jakimi-uzami-pov-jazani-pifagor-i.html.

      Видалити
  2. Скажіть будьласка, лише Піфагор був чудовим музикантом, що використовув правило логарифмів у музиці, чи, можливо, є ще якісь відомі майстри, що брали це правило для створення власних композицій?

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. В давнину музиканти більш частіше викоритовували правило логарифмів у музиці, аніж зараз. Один з відомих майстрів Леонард Ейлер ще в 1739 році застосовував двійкові логарифми в теорії музики.

      Видалити
  3. На яких музичних інструментах здебільшого грав Піфагор?

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Піфагор був добре освічений, він грав на лірі протягом всього свого життя.

      Видалити
  4. А хто ще з відомих математиків займався мистецтвом з використанням логарифмів ?

    ВідповістиВидалити